Avago Technologies US, Inc. HEDT-9101#I00
HEDT-9101#I00 picture photo
Mfg. Part Number
HEDT-9101#I00
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER HT 2CH 512CPR 11MM
Datasheet Download
HEDT-9101#I00.pdf
Availability of HEDT-9101#I00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HEDT-9101#I00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDT-9101#I00
Internal Part NumberEIS-HEDT-9101#I00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Nov/2010
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDT
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution512
Voltage - Supply5V
Actuator TypeCodewheel Not Included
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount
OrientationRight Angle
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDT-9101#I00
Related LinksHEDT-9, HEDT-9101#I00 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDT-9101#I00 Details Description
Related parts for HEDT-9101#I00
REPLACE KNIFE FOR CF 3000-2,7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL AC SP SCR 8-SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W SMBJ datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf