NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. HEF40098BT,652
HEF40098BT,652 picture photo
Mfg. Part Number
HEF40098BT,652
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SOIC
Datasheet Download
HEF40098BT,652.pdf
Availability of HEF40098BT,652
QUANTITY
HEF40098BT,652 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEF40098BT,652
Internal Part NumberEIS-HEF40098BT,652
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Assembly/OriginPM42 Transfer 13/Jul/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series4000B
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element2, 4 (Hex)
Current - Output High, Low10mA, 20mA
Voltage - Supply3 V ~ 15 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEF40098BT,652
HEF40098BT,652 Details Description
Related parts for HEF40098BT,652
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 90POS 0.20MM R/A datasheet.pdf