Vishay Semiconductor/Diodes Division SA36CA-E3/54
SA36CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA36CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA36CA-E3/54.pdf
Availability of SA36CA-E3/54
QUANTITY
SA36CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA36CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA36CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA36CA-E3/54
Related LinksSA36CA, SA36CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA36CA-E3/54 Details Description
Related parts for SA36CA-E3/54
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1A TUMT3 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 4.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG20-24;AFS1;LR1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf