Honeywell Sensing and Productivity Solutions HEL-705-U-0-12-00
HEL-705-U-0-12-00 picture photo
Mfg. Part Number
HEL-705-U-0-12-00
Brief Description
1000 OHM PLATINUM RTD ELEMENT
Datasheet Download
HEL-705-U-0-12-00.pdf
Availability of HEL-705-U-0-12-00
QUANTITY
HEL-705-U-0-12-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEL-705-U-0-12-00
Internal Part NumberEIS-HEL-705-U-0-12-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance-
Current1mA
Package / CaseProbe
Thermistor TypeRTD
Voltage-
Temperature-70°C ~ 260°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEL-705-U-0-12-00
HEL-705-U-0-12-00 Details Description
Related parts for HEL-705-U-0-12-00
RES SMD 1 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
IC LATCH 16-BIT D-TYPE 48-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 4POS datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf