Cornell Dubilier Electronics HES252G350W4C
HES252G350W4C picture photo
Mfg. Part Number
HES252G350W4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 350V SCREW
Datasheet Download
HES252G350W4C.pdf
Availability of HES252G350W4C
QUANTITY
HES252G350W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of HES252G350W4C
Internal Part NumberEIS-HES252G350W4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHES
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance0%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HES252G350W4C
Related LinksHES252, HES252G350W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HES252G350W4C Details Description
Related parts for HES252G350W4C
KAMES-LWL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D 2 FOR MK 5/2 PA BG datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-6E62 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf