TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX40-AB-00-25-A17-1
HEX40-AB-00-25-A17-1 picture photo
Mfg. Part Number
HEX40-AB-00-25-A17-1
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
HEXASHIELD ADAPTOR
Datasheet Download
HEX40-AB-00-25-A17-1.pdf
Availability of HEX40-AB-00-25-A17-1
QUANTITY
HEX40-AB-00-25-A17-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX40-AB-00-25-A17-1
Internal Part NumberEIS-HEX40-AB-00-25-A17-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.831" (46.50mm)
Shell Size - Insert25, J
Thread SizeM37x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 O-Ring, 2 Stars
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX40-AB-00-25-A17-1
HEX40-AB-00-25-A17-1 Details Description
Related parts for HEX40-AB-00-25-A17-1
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC DECODER/DIVDR BCD-7SEG 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC QUAD +5V LP 10BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1400V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 14DSO datasheet.pdf
POCKET PROJECTOR MPRO180 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE/MALE1M 22 AWG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf