TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX40-AC-00-15-A5-C
HEX40-AC-00-15-A5-C picture photo
Mfg. Part Number
HEX40-AC-00-15-A5-C
Datasheet Download
HEX40-AC-00-15-A5-C.pdf
Availability of HEX40-AC-00-15-A5-C
QUANTITY
HEX40-AC-00-15-A5-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX40-AC-00-15-A5-C
Internal Part NumberEIS-HEX40-AC-00-15-A5-C
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Conduit Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.200" (30.50mm)
Shell Size - Insert15, D
Thread SizeM22x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes5 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 O-Ring, 1 Star
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX40-AC-00-15-A5-C
HEX40-AC-00-15-A5-C Details Description
Related parts for HEX40-AC-00-15-A5-C
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 215MA SC75 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf