API Delevan HF1008-180J
HF1008-180J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-180J
Brief Description
FIXED IND 18NH 965MA 130 MOHM
Datasheet Download
HF1008-180J.pdf
Availability of HF1008-180J
QUANTITY
HF1008-180J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-180J
Internal Part NumberEIS-HF1008-180J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating965mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.25GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-180J
Related LinksHF100, HF1008-180J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-180J Details Description
Related parts for HF1008-180J
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 3.5DBI N FEMALE datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
M5 3MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf