API Delevan HF1008-681K
HF1008-681K picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-681K
Brief Description
FIXED IND 680NH 280MA 1.85 OHM
Datasheet Download
HF1008-681K.pdf
Availability of HF1008-681K
QUANTITY
HF1008-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-681K
Internal Part NumberEIS-HF1008-681K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance680nH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.85 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant340MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)