FFF HF12708100J0G
HF12708100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HF12708100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE
Datasheet Download
HF12708100J0G.pdf
Availability of HF12708100J0G
QUANTITY
HF12708100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HF12708100J0G
Internal Part NumberEIS-HF12708100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF12708100J0G
Related LinksHF1270, HF12708100J0G Datasheet, FFF Distributor
HF12708100J0G Details Description
Related parts for HF12708100J0G
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX METERS PER SECOND datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC TXRX MCU 64KB 4KB RAM 36QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" RBW FLOAT NI datasheet.pdf