FFF HF15708100J0G
HF15708100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HF15708100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE
Datasheet Download
HF15708100J0G.pdf
Availability of HF15708100J0G
QUANTITY
HF15708100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HF15708100J0G
Internal Part NumberEIS-HF15708100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF15708100J0G
Related LinksHF1570, HF15708100J0G Datasheet, FFF Distributor
HF15708100J0G Details Description
Related parts for HF15708100J0G
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 16-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT 10EA 15 POPULAR TRANSISITORS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
INSERT FGG.2B.708. 1HV+6PC+2CRMP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf