TDK Corporation HF2018R-252Y1R3-01
HF2018R-252Y1R3-01 picture photo
Mfg. Part Number
HF2018R-252Y1R3-01
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FILTER LINE 2.5MH 1.3A VERTICAL
Datasheet Download
HF2018R-252Y1R3-01.pdf
Availability of HF2018R-252Y1R3-01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HF2018R-252Y1R3-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of HF2018R-252Y1R3-01
Internal Part NumberEIS-HF2018R-252Y1R3-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesHF
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance2.5mH
Current1.3A
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.866" L x 0.827" W (22.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.689" (17.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF2018R-252Y1R3-01
Related LinksHF2018R-2, HF2018R-252Y1R3-01 Datasheet, TDK Corporation Distributor
HF2018R-252Y1R3-01 Details Description
Related parts for HF2018R-252Y1R3-01
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS PCB GOLD datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 24-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 53POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf