Microchip Technology PIC16F877-10E/L
PIC16F877-10E/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F877-10E/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16F877-10E/L.pdf
Availability of PIC16F877-10E/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F877-10E/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F877-10E/L
Internal Part NumberEIS-PIC16F877-10E/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F877-10E/L
Related LinksPIC16F8, PIC16F877-10E/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F877-10E/L Details Description
Related parts for PIC16F877-10E/L
DIODE ZENER 47V 1W SMA datasheet.pdf
CONN CIC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 250K 8VSSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR LLO 9USMD datasheet.pdf
IC DGTL AUDIO PROCESSOR 100HTQFP datasheet.pdf
RES 40.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET 18POS DUAL STR CRIMP datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf