3M HF625/24SF-100M
HF625/24SF-100M picture photo
Mfg. Part Number
HF625/24SF-100M
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 100M
Datasheet Download
HF625/24SF-100M.pdf
Availability of HF625/24SF-100M
QUANTITY
HF625/24SF-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF625/24SF-100M
Internal Part NumberEIS-HF625/24SF-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesHF625
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors24
Pitch0.039" (1.00mm)
Length328.1' (100m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.945" (24.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyolefin (PO)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
RatingsUL Style 21682
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance-
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF625/24SF-100M
Related LinksHF625/2, HF625/24SF-100M Datasheet, 3M Distributor
HF625/24SF-100M Details Description
Related parts for HF625/24SF-100M
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
ACCESSORIES CMF8 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 324BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf