3M HF625/44-30M
HF625/44-30M picture photo
Mfg. Part Number
HF625/44-30M
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 44COND 0.039 GRAY 30M
Datasheet Download
HF625/44-30M.pdf
Availability of HF625/44-30M
QUANTITY
HF625/44-30M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF625/44-30M
Internal Part NumberEIS-HF625/44-30M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesHF625
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors44
Pitch0.039" (1.00mm)
Length98.4' (30.0m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.732" (43.99mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyolefin (PO)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
RatingsUL Style 21682
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance-
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF625/44-30M
Related LinksHF625/, HF625/44-30M Datasheet, 3M Distributor
HF625/44-30M Details Description
Related parts for HF625/44-30M
KNOB ALUM BLACK/GLOSS .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
BOARD EXTRACTION HANDLE B1 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 14P 152MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 34POS W/O STR GOLD datasheet.pdf