3M MP2-SS096-41S1-TR30
MP2-SS096-41S1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-SS096-41S1-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 2-FB 96POS 4ROW
Datasheet Download
MP2-SS096-41S1-TR30.pdf
Availability of MP2-SS096-41S1-TR30
QUANTITY
MP2-SS096-41S1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-SS096-41S1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-SS096-41S1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package240
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-SS096-41S1-TR30
Related LinksMP2-SS096, MP2-SS096-41S1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-SS096-41S1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-SS096-41S1-TR30
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
BOARD EMULATOR ST7-EMU3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
HEATSHRINK END CAP CLR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
LENS 25X25MM SQUARE CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 37POS STR datasheet.pdf