3M HF625/48SF-100M
HF625/48SF-100M picture photo
Mfg. Part Number
HF625/48SF-100M
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 48COND 0.039 GRAY 100M
Datasheet Download
HF625/48SF-100M.pdf
Availability of HF625/48SF-100M
QUANTITY
HF625/48SF-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF625/48SF-100M
Internal Part NumberEIS-HF625/48SF-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesHF625
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors48
Pitch0.039" (1.00mm)
Length328.1' (100m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.890" (48.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyolefin (PO)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
RatingsUL Style 21682
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance-
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF625/48SF-100M
Related LinksHF625/4, HF625/48SF-100M Datasheet, 3M Distributor
HF625/48SF-100M Details Description
Related parts for HF625/48SF-100M
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
FUSE 40A 500V 14X51MM CLASS G datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO-220FM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 125A PANEL MNT datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 200MM 1.13 datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf