Stackpole Electronics Inc. RC12JB1M60
RC12JB1M60 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB1M60
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB1M60.pdf
Availability of RC12JB1M60
QUANTITY
RC12JB1M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB1M60
Internal Part NumberEIS-RC12JB1M60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB1M60
Related LinksRC12J, RC12JB1M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB1M60 Details Description
Related parts for RC12JB1M60
TVS ARRAY ESD 14 INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 28B 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED ROUND YLW YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPEA 10POS datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-AA-1QD250E1) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf