Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA16TB120S
HFA16TB120S picture photo
Mfg. Part Number
HFA16TB120S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A D2PAK
Datasheet Download
HFA16TB120S.pdf
Availability of HFA16TB120S
QUANTITY
HFA16TB120S Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA16TB120S
Internal Part NumberEIS-HFA16TB120S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)135ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA16TB120S
Related LinksHFA16, HFA16TB120S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA16TB120S Details Description
Related parts for HFA16TB120S
TRANS NPN 50V 0.1A MT-1 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 702V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf