Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA16TB120STRL
HFA16TB120STRL picture photo
Mfg. Part Number
HFA16TB120STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A D2PAK
Datasheet Download
HFA16TB120STRL.pdf
Availability of HFA16TB120STRL
QUANTITY
HFA16TB120STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA16TB120STRL
Internal Part NumberEIS-HFA16TB120STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)135ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA16TB120STRL
Related LinksHFA16TB, HFA16TB120STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA16TB120STRL Details Description
Related parts for HFA16TB120STRL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR44B/AE50G/AKR44B datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.2V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-X2SON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
FUSE 160A 1000V 00TN/80 AR datasheet.pdf