Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA200MD40C
HFA200MD40C picture photo
Mfg. Part Number
HFA200MD40C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Datasheet Download
HFA200MD40C.pdf
Availability of HFA200MD40C
QUANTITY
HFA200MD40C Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA200MD40C
Internal Part NumberEIS-HFA200MD40C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)172A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr12µA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA200MD40C
Related LinksHFA20, HFA200MD40C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA200MD40C Details Description
Related parts for HFA200MD40C
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 10LLP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
SENSOR FLOAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 77.2W 23.4A datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
20A BACK STUD CONNECTED-FLUSH datasheet.pdf