Vishay/Dale RNC55H2673BSRSL
RNC55H2673BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2673BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2673BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2673BSRSL
QUANTITY
RNC55H2673BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2673BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2673BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2673BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2673BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2673BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2673BSRSL
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.3A 88 MOHM SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2UH SMD datasheet.pdf
ADAPTER - M40 TO 1 1/4"NPT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
508 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf