Vishay/BCcomponents HFE102MBFTG0KR
HFE102MBFTG0KR picture photo
Mfg. Part Number
HFE102MBFTG0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 6KV RADIAL
Datasheet Download
HFE102MBFTG0KR.pdf
Availability of HFE102MBFTG0KR
QUANTITY
HFE102MBFTG0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HFE102MBFTG0KR
Internal Part NumberEIS-HFE102MBFTG0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHFE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFE102MBFTG0KR
Related LinksHFE102M, HFE102MBFTG0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HFE102MBFTG0KR Details Description
Related parts for HFE102MBFTG0KR
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8.5A POWER33 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf