FFF HFW20R-1STE1MTLF
HFW20R-1STE1MTLF picture photo
Mfg. Part Number
HFW20R-1STE1MTLF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
HFW20R-1STE1MTLF.pdf
Availability of HFW20R-1STE1MTLF
QUANTITY
HFW20R-1STE1MTLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW20R-1STE1MTLF
Internal Part NumberEIS-HFW20R-1STE1MTLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.122" (3.10mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW20R-1STE1MTLF
Related LinksHFW20R-1, HFW20R-1STE1MTLF Datasheet, FFF Distributor
HFW20R-1STE1MTLF Details Description
Related parts for HFW20R-1STE1MTLF
TRANS PNP 45V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
STRAP UNIV/MOUNT W/O TAPE 1" datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 3.6A 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 30W datasheet.pdf
D SUB MA ANG 2W2C_20 A_PL3_BRACK datasheet.pdf