FFF HFW22R-2STE1LF
HFW22R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW22R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A
Datasheet Download
HFW22R-2STE1LF.pdf
Availability of HFW22R-2STE1LF
QUANTITY
HFW22R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW22R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-HFW22R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions22
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW22R-2STE1LF
Related LinksHFW22R-, HFW22R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
HFW22R-2STE1LF Details Description
Related parts for HFW22R-2STE1LF
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
0402 10K J60 B-4000 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf