FFF HFW24R-2STE1LF
HFW24R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW24R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A
Datasheet Download
HFW24R-2STE1LF.pdf
Availability of HFW24R-2STE1LF
QUANTITY
HFW24R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW24R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-HFW24R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package2,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW24R-2STE1LF
Related LinksHFW24R-, HFW24R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
HFW24R-2STE1LF Details Description
Related parts for HFW24R-2STE1LF
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP8T datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
2,2UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf