Vishay/BCcomponents HFZ101KBFEF0KR
HFZ101KBFEF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HFZ101KBFEF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 6KV RADIAL
Datasheet Download
HFZ101KBFEF0KR.pdf
Availability of HFZ101KBFEF0KR
QUANTITY
HFZ101KBFEF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HFZ101KBFEF0KR
Internal Part NumberEIS-HFZ101KBFEF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHFZ
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFZ101KBFEF0KR
Related LinksHFZ101K, HFZ101KBFEF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HFZ101KBFEF0KR Details Description
Related parts for HFZ101KBFEF0KR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 365MA 740 MOHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 2000W datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf