FFF HH12008000J0G
HH12008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HH12008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 180D
Datasheet Download
HH12008000J0G.pdf
Availability of HH12008000J0G
QUANTITY
HH12008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HH12008000J0G
Internal Part NumberEIS-HH12008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HH12008000J0G
Related LinksHH1200, HH12008000J0G Datasheet, FFF Distributor
HH12008000J0G Details Description
Related parts for HH12008000J0G
IC REG BST SWITCHD CAP INV 10DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT363 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX5.5M datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ SFU datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.68A 225 MOHM datasheet.pdf
5 V CATV Line Driver Fine Step Output Power Control IC datasheet.pdf