Panasonic - BSG HHR-250SCHL2X4
HHR-250SCHL2X4 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-250SCHL2X4
Brief Description
BATTERY PACK 9.6V 2500MAH NIMH
Datasheet Download
HHR-250SCHL2X4.pdf
Availability of HHR-250SCHL2X4
QUANTITY
HHR-250SCHL2X4 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-250SCHL2X4
Internal Part NumberEIS-HHR-250SCHL2X4
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeSC
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity2.5Ah
StructureFront to Back, 4 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension3.62" L x 0.91" W x 3.39" H (92.0mm x 23.0mm x 86.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-250SCHL2X4
Related LinksHHR-250, HHR-250SCHL2X4 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-250SCHL2X4 Details Description
Related parts for HHR-250SCHL2X4
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
SC SIMPLX/MT-RJ 1M1 C/A datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
IC MUX 8BIT QUAD 2INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RANGE EXTENDER MODULE TXRX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10M OHM 1% 75W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf