Yageo HHV-25FR-52-1M8
HHV-25FR-52-1M8 picture photo
Mfg. Part Number
HHV-25FR-52-1M8
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HHV-25FR-52-1M8.pdf
Availability of HHV-25FR-52-1M8
QUANTITY
HHV-25FR-52-1M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-25FR-52-1M8
Internal Part NumberEIS-HHV-25FR-52-1M8
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-25FR-52-1M8
Related LinksHHV-25F, HHV-25FR-52-1M8 Datasheet, Yageo Distributor
HHV-25FR-52-1M8 Details Description
Related parts for HHV-25FR-52-1M8
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC PLD 10MC 12NS 24TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3POS SLD CUP datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM-PLUS PRINTER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf