Yageo HHV-50FR-52-100K
HHV-50FR-52-100K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-50FR-52-100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HHV-50FR-52-100K.pdf
Availability of HHV-50FR-52-100K
QUANTITY
HHV-50FR-52-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-50FR-52-100K
Internal Part NumberEIS-HHV-50FR-52-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-50FR-52-100K
Related LinksHHV-50FR, HHV-50FR-52-100K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-50FR-52-100K Details Description
Related parts for HHV-50FR-52-100K
IC BUFFER HEX 1INPUT 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/GRY 100' datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HDR RA 17POS 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256K FLASH 80-LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf