Yageo HHV-50JR-52-180K
HHV-50JR-52-180K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-50JR-52-180K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HHV-50JR-52-180K.pdf
Availability of HHV-50JR-52-180K
QUANTITY
HHV-50JR-52-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-50JR-52-180K
Internal Part NumberEIS-HHV-50JR-52-180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-50JR-52-180K
Related LinksHHV-50JR, HHV-50JR-52-180K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-50JR-52-180K Details Description
Related parts for HHV-50JR-52-180K
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.5A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SCKTS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 0.689 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf