FFF SFV11R-2STE1LF
SFV11R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFV11R-2STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV11R-2STE1LF.pdf
Availability of SFV11R-2STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV11R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV11R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFV11R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV11R-2STE1LF
Related LinksSFV11R-, SFV11R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFV11R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFV11R-2STE1LF
LED REPL GLOBE E27 525NM GREEN datasheet.pdf
GDT 230V 50KA DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER datasheet.pdf