United Chemi-Con HHXA350ARA271MJA0G
HHXA350ARA271MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
HHXA350ARA271MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY HYB 270UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
HHXA350ARA271MJA0G.pdf
Availability of HHXA350ARA271MJA0G
QUANTITY
HHXA350ARA271MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HHXA350ARA271MJA0G
Internal Part NumberEIS-HHXA350ARA271MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHybrid Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors HXA Series
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesHXA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer - Hybrid
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHXA350ARA271MJA0G
Related LinksHHXA350AR, HHXA350ARA271MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
HHXA350ARA271MJA0G Details Description
Related parts for HHXA350ARA271MJA0G
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL CABLE GLAND PG29 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf