Laird Technologies - Signal Integrity Products HI0603P600R-00
HI0603P600R-00 picture photo
Mfg. Part Number
HI0603P600R-00
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP POWER 60 OHM SMD
Datasheet Download
HI0603P600R-00.pdf
Availability of HI0603P600R-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HI0603P600R-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HI0603P600R-00
Internal Part NumberEIS-HI0603P600R-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesHI
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency60 Ohm @ 100MHz
Current Rating4A
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)