Hirose Electric Co Ltd HIF3-10P-2.54DS
HIF3-10P-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
HIF3-10P-2.54DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3-10P-2.54DS.pdf
Availability of HIF3-10P-2.54DS
QUANTITY
HIF3-10P-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3-10P-2.54DS
Internal Part NumberEIS-HIF3-10P-2.54DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3-10P-2.54DS
Related LinksHIF3-10, HIF3-10P-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3-10P-2.54DS Details Description
Related parts for HIF3-10P-2.54DS
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN 7MM PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3-16 RLSIM70507528 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1" 6A FIN datasheet.pdf
TXRX 9XSTREAM 100MW 9600BPS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf