Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-34-1
HSM4-8-34-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-34-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 34MM
Datasheet Download
HSM4-8-34-1.pdf
Availability of HSM4-8-34-1
QUANTITY
HSM4-8-34-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-34-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-34-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.339" (34.00mm)
Length - Overall1.339" (34.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-34-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-34-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-34-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-34-1
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC MOSFET DVR .5A HS INV 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
040 SERIES TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CARRIER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN SPLICE 1200-2600CMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf