Hirose Electric Co Ltd HIF3-6PA-2.54DSA(71)
HIF3-6PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3-6PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HOUSING 6POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3-6PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3-6PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3-6PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3-6PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3-6PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3-6PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3-6PA-2, HIF3-6PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3-6PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3-6PA-2.54DSA(71)
JUMPER-H1502TR/A3049W/H1502TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .093 VERT TIN datasheet.pdf
IC OSC SILICON 4MHZ SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
FIXED IND 36NH SMD datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 8PQFN datasheet.pdf