Hirose Electric Co Ltd HIF3A-26D-2.54R(01)
HIF3A-26D-2.54R(01) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3A-26D-2.54R(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 26POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3A-26D-2.54R(01).pdf
Availability of HIF3A-26D-2.54R(01)
QUANTITY
HIF3A-26D-2.54R(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3A-26D-2.54R(01)
Internal Part NumberEIS-HIF3A-26D-2.54R(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3A-26D-2.54R(01)
Related LinksHIF3A-26D, HIF3A-26D-2.54R(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3A-26D-2.54R(01) Details Description
Related parts for HIF3A-26D-2.54R(01)
FIXED IND 560NH 140MA 2.69 OHM datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM UVLO HV TO220F datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NFC/RFID 64KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
GDT 470V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 150A datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf