Hirose Electric Co Ltd HIF3B-40PA-2.54DS(71)
HIF3B-40PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3B-40PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3B-40PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3B-40PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3B-40PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3B-40PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3B-40PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3B-40PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3B-40PA, HIF3B-40PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3B-40PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3B-40PA-2.54DS(71)
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED BLUE 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
SCR FAST SW 600A 800V TO-200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf