Vishay/Vitramon VJ0805D111KLXAJ
VJ0805D111KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D111KLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D111KLXAJ.pdf
Availability of VJ0805D111KLXAJ
QUANTITY
VJ0805D111KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D111KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D111KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D111KLXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D111KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D111KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D111KLXAJ
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf