Hirose Electric Co Ltd HIF3B-40PA-2.54WB(71)
HIF3B-40PA-2.54WB(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3B-40PA-2.54WB(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3B-40PA-2.54WB(71).pdf
Availability of HIF3B-40PA-2.54WB(71)
QUANTITY
HIF3B-40PA-2.54WB(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3B-40PA-2.54WB(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3B-40PA-2.54WB(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3B-40PA-2.54WB(71)
Related LinksHIF3B-40PA, HIF3B-40PA-2.54WB(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3B-40PA-2.54WB(71) Details Description
Related parts for HIF3B-40PA-2.54WB(71)
DEKAFIX GW 5 MARKED 54 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf
TERM BLK FLANGE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf