Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-10P-2.54W(88)
HIF3BA-10P-2.54W(88) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-10P-2.54W(88)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-10P-2.54W(88).pdf
Availability of HIF3BA-10P-2.54W(88)
QUANTITY
HIF3BA-10P-2.54W(88) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-10P-2.54W(88)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-10P-2.54W(88)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-10P-2.54W(88)
Related LinksHIF3BA-10P, HIF3BA-10P-2.54W(88) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-10P-2.54W(88) Details Description
Related parts for HIF3BA-10P-2.54W(88)
RES 8.45M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
TMDSBRD560 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 2.78A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf