Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
HIF3BA-14PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-14PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BA-14PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BA-14PA, HIF3BA-14PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-14PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BA-14PA-2.54DSA(71)
MICROSCOPE DSZ-44 W/BOOM STAND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 90DEG METAL datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP121-1 3.3V OUTPUT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMP datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 20A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf