Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-20P-2.54W(88)
HIF3BA-20P-2.54W(88) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-20P-2.54W(88)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-20P-2.54W(88).pdf
Availability of HIF3BA-20P-2.54W(88)
QUANTITY
HIF3BA-20P-2.54W(88) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-20P-2.54W(88)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-20P-2.54W(88)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-20P-2.54W(88)
Related LinksHIF3BA-20P, HIF3BA-20P-2.54W(88) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-20P-2.54W(88) Details Description
Related parts for HIF3BA-20P-2.54W(88)
JUMPER-H1504TR/A2015G/H1504TR 6" datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 47PF 25V SOD-323 datasheet.pdf
SENS PRESSURE 7.25 PSI MAX MPAK datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1.2KA 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 56.1 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 1.5A ADJ OUT datasheet.pdf