Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-26D-2.54R(05)
HIF3BA-26D-2.54R(05) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-26D-2.54R(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3BA-26D-2.54R(05).pdf
Availability of HIF3BA-26D-2.54R(05)
QUANTITY
HIF3BA-26D-2.54R(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-26D-2.54R(05)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-26D-2.54R(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-26D-2.54R(05)
Related LinksHIF3BA-26D, HIF3BA-26D-2.54R(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-26D-2.54R(05) Details Description
Related parts for HIF3BA-26D-2.54R(05)
TVS DIODE 12VWM POWERDI123 datasheet.pdf
IC FILTER ACTIVE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FERR RND CABLE SNAP 3.5-5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CLIP PUSH FIT T-BAR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf