Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-26D-2.54R
HIF3BA-26D-2.54R picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-26D-2.54R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3BA-26D-2.54R.pdf
Availability of HIF3BA-26D-2.54R
QUANTITY
HIF3BA-26D-2.54R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-26D-2.54R
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-26D-2.54R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-26D-2.54R
Related LinksHIF3BA-2, HIF3BA-26D-2.54R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-26D-2.54R Details Description
Related parts for HIF3BA-26D-2.54R
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf