Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
HIF3BA-50PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3BA-50PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BA-50PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BA-50PA, HIF3BA-50PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-50PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BA-50PA-2.54DSA(71)
VARISTOR 31.05V 30A 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC P600 datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE, RA 6M 22 AWG datasheet.pdf
RES 24.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf