Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
HIF3BA-64D-2.54R-CL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 64POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-64D-2.54R-CL(71).pdf
Availability of HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
QUANTITY
HIF3BA-64D-2.54R-CL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
Related LinksHIF3BA-64D-, HIF3BA-64D-2.54R-CL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-64D-2.54R-CL(71) Details Description
Related parts for HIF3BA-64D-2.54R-CL(71)
IC SERIAL ADC 12-BIT 5V 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.295A SOT363 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf