Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BAE-40P, HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
CONN TERM BLOCK T/H 5POS 3.5MM datasheet.pdf
SW ROTARY DP3T BRKT STRAIGHT 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE48 M40 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf